Kariéra

Kariérní cesta - Frontend, Backend, nebo Full Stack programátor?

Chcete začít v IT, ale je toho tolik, že sami nevíte kde. Zjišťujete, že je něco jako Frontend vývojář, Backend vývojář a Full Stack vývojář. Který je ten ideální? Na to se pokusím odpovědět.

Vlastně by stačilo odpovědět, že každý je ideální v určitém kontextu. Konec článku. Ale pojďme si to rozebrat.

I já se rozhodoval. Začal jsem jako frontend vývojář. Poté jsem doplnil znalosti o backend, databáze a další tech skills. Kompletně propojil frontend a backend a stal se full stack vývojářem. Všechno to šlo přirozeně. Když jsem na něčem dělal, zjistil jsem že potřebuji tohle a tamto a tak se vždy něco nového naučil. Až se znalosti nabalily do celku nazvaného Full Stack. Pojďme si ale jednotlivé pojmy vysvětlit.

Frontend vývojář

Frontend vývojář pracuje na vytváření uživatelského rozhraní (UI) pro webové stránky nebo aplikace. Jejich hlavním úkolem je implementace designu a interakcí, které umožňují uživatelům efektivně používat danou aplikaci nebo stránku. Mezi jejich úkoly patří:

 • Programování Používají jazyky jako HTML, CSS a JavaScript k vytvoření struktury, stylů a interakcí pro webové stránky.
 • Responzivní design Vytvářejí stránky, které jsou přizpůsobivé a dobře se zobrazují na různých zařízeních a obrazovkách (mobilní telefony, tablety, počítače).
 • Optimalizace výkonu Zajistí, že stránky nebo aplikace načítají rychle a efektivně, minimalizují zpoždění načítání a využívají dostupné zdroje efektivně.
 • Testování a ladění Provádějí testování k ověření funkcionality, vzhledu a výkonu stránek nebo aplikací a opravují chyby.
 • Spolupráce s backendovými vývojáři a designéry Komunikují s týmem backendových vývojářů, aby zajistili, že data jsou správně propojena a zobrazována. Také spolupracují s designéry, aby implementovali uživatelsky přívětivé rozhraní podle navržených konceptů.
 • Aktualizace a údržba Provádějí aktualizace a údržbu stránek nebo aplikací, aby zajistili bezproblémový běh a škálovatelnost v čase.

V podstatě se frontend vývojáři starají o to, aby uživatelský zážitek na webových stránkách a aplikacích byl plynulý, atraktivní a funkční.

Těžká volba profesní cesty

Backend vývojář

Backend vývojář pracuje na části webového prostředí, která není viditelná pro běžného uživatele. Zaměřuje se na serverovou stranu aplikace nebo webové stránky a zajišťuje, aby všechny části systému správně fungovaly. Mezi jejich úkoly patří:

 • Vývoj serverového kódu Backend vývojáři používají různé programovací jazyky (jako například Python, Java, Ruby, PHP, Node.js atd.) k vytváření serverové logiky, která umožňuje správnou funkcionalitu aplikace.
 • Správa databází Ukládají, upravují a načítají data z databází (například SQL, NoSQL databáze) a zajistí, aby byla data správně uložena a dostupná pro frontend část.
 • API vývoj Vytvářejí API (rozhraní pro programování aplikací), která umožňují komunikaci mezi frontendem a backendem nebo mezi různými částmi aplikace.
 • Zabezpečení aplikace Implementují zabezpečení, jako je ověřování uživatelů, šifrování dat a prevence proti útokům, aby ochránili aplikaci před možnými bezpečnostními hrozbami.
 • Optimalizace výkonu Zajistí, že backend aplikace běží efektivně a rychle, minimalizují zpoždění a optimalizují využití serverových prostředků.
 • Testování a ladění Provádějí testování backendových částí aplikace a opravují chyby, které by mohly ovlivnit funkčnost systému.
 • Aktualizace a údržba Zajistí, že backendová část aplikace je aktuální, bezpečná a schopná pracovat s novými funkcemi a požadavky.

V podstatě se backend vývojáři starají o technické aspekty webových aplikací, jako je datová logika, zabezpečení a efektivní manipulace s daty, což umožňuje frontendovým částem aplikace pracovat správně a efektivně.

“Například malá firma bude rozhodně raději, když bude platit jednoho člověka, který zvládne vše sám, než platit zvlášť frontenďáka a backenďáka. Pokud je to ale možné a vidím to i z praxe, rozhodnou se mít dva separátní týmy, které spolupracují, tedy frontend a backend.”

Full stack vývojář

Nejspíš už vám docvaklo, že Full stack vývojář bude zvládat obojí. Ano. Full stack vývojář je specialista, který má znalosti a schopnosti pracovat jak na frontendu, tak i na backendu webových aplikací. Pracuje napříč celým vývojovým cyklem a má schopnost pracovat na různých částech projektu.

Full stack vývojáři mají široký přehled o všech aspektech vývoje webových aplikací a jsou schopni pracovat na různých úrovních projektu. To jim umožňuje být flexibilními a přizpůsobit se potřebám projektu od frontendových aspektů až po implementaci backendové logiky.

Koho firmy chtějí

To je různé a záleží to na firemní struktuře, respektive na struktuře vývojového týmu. Například malá firma bude rozhodně raději, když bude platit jednoho člověka, který zvládne vše sám, než platit zvlášť frontenďáka a backenďáka. Pokud je to ale možné a vidím to i z praxe, rozhodnou se mít dva separátní týmy, které spolupracují, tedy frontend a backend.

Pokud máte člověka, který je zaměřením čistě frontend, nebo backend, máte větší šanci, že takový jedinec bude své problematice rozumět hlouběji, než full stack vývojář. Logicky z toho důvodu, že má užší pole působnosti a může se podrobněji zaměřit na detaily.

Závěrem

Pokud stojíte na začátku své kariéry a rozhodujete se, kterou cestou se vydat. Zvolte tu, která je vám milejší a která vás víc baví. Stejně je pravděpodobné, že přičichnete k obojímu a vyprofilujete se nenásilně v průběhu pracovně aktivního života.

Já třeba mám rád full stack, protože je to více různorodá aktivita. Když mě nebaví backend, tak skočím na Frontend a naopak. Obecně můžu říct, že frontend mě baví, protože je práce reálně vidět a můžu se při ní tvořivě vyjádřit. Na backendu mě baví řešení logických rébusů.

Proto a hlavně: Dělej co tě baví a užívej si to.

Zpět na Blog